Uutiset / Luhanka

Luhanka laski veroa – nyt säästöjä haetaan henkilöstöstä ja palveluista

Luhangan yt-esityksen säästötavoite on 120 000 euroa. Pöytäkirjat avaavat veronalennuksen, koulukuljetusten ja kiinteistömenojen osuutta kunnan talouspaineissa.

Piirros Luhangan kyläkeskustasta, kirkosta ja matalista taloista; etualalla talouspapereita ja kolikoita.
Kuvitus: Luhankalainen / tekoäly · Luhankalaisen toimitukselle tuotettu tekoälykuvitus · Tekoälyllä tuotettu toimituksellinen kuvitus; ei avoimen lisenssin valokuva.

Luhangan kunnanhallitukselle esitetään koko henkilöstöä koskevien yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämistä. Tavoitteena on vähintään 120 000 euron pysyvä vähennys henkilöstömenoihin. Samalla kunnanjohtaja ehdottaa, että viime vuonna alennettu tuloveroprosentti säilyisi 5,9:ssä myös vuonna 2027.

Nämä kaksi esitystä ovat samalla, 19. lokakuuta 2026 käsiteltävällä esityslistalla. Niiden rinnakkainen lukeminen nostaa esiin kysymyksen siitä, miten kunta jakaa sopeutuksen verotuksen, henkilöstön ja muiden menojen kesken. Tätä juttua laadittaessa 18. lokakuuta kumpaakaan esitystä ei ole vielä ratkaistu. Muutosneuvotteluesitys, veroesitys.

Veronalennus oli kunnan oma päätös

Valtuusto päätti 10. marraskuuta 2025 laskea vuoden 2026 tuloveroprosentin 6,4:stä 5,9:ään. Alennus oli 0,5 prosenttiyksikköä. Päätös syntyi äänin 9–6. Susanna Nurmi esitti veron säilyttämistä ennallaan, ja Aki Virtaniemi kannatti esitystä. Hallituksessa alennus oli aiemmin hyväksytty äänin 5–2.

Kunnanjohtaja Tuomo Kärnä perusteli alennusta hyvällä kassatilanteella, verokilpailuasemalla ja veronmaksajien säilyttämisellä kunnassa. Päätöksen pohjana olleessa ennusteessa vuoden 2026 kunnallisverokertymäksi arvioitiin 850 000 euroa 5,9 prosentin verolla. Valtuuston pöytäkirja 10.11.2025, § 38.

Kyse oli paikallisesta veroratkaisusta. Sitä ei pidä sekoittaa vuoden 2023 sote-uudistukseen liittyneeseen lakisääteiseen veroprosentin leikkaukseen. Kunnan verohistoriassa näkyy myös aiempi alennus vuoden 2016 alussa, mutta nykyisten säästöesitysten kannalta välitön vertailukohta on vuoden 2026 alennus. Verohistoria vuoden 2027 esityksessä.

Kuinka suuri merkitys puolella prosenttiyksiköllä on?

Toimituksen karkea laskelma havainnollistaa päätöksen mittaluokkaa: jos veropohja ja muut tekijät pysyisivät samoina, 850 000 euron kertymä 5,9 prosentin verolla vastaisi noin 922 000 euroa 6,4 prosentin verolla. Erotus on noin 72 000 euroa vuodessa.

Laskukaava on 850 000 × (6,4 − 5,9) / 5,9. Suuruusluokka vastaa noin 60:tä prosenttia 120 000 euron henkilöstösäästötavoitteesta ja noin 29:ää prosenttia 250 000 euron toimintamenojen vähennystavoitteesta.

Tämä ei ole kunnan vahvistama menetyslaskelma. Verotilitysten ajoitus, aiempien verovuosien erät, veropohjan muutokset ja mahdolliset muuttoliikevaikutukset rajoittavat vertailua. Marraskuun 2025 veroennuste ei myöskään ole sama kuin myöhemmän talousarvion 859 000 euron kunnallisveroarvio.

Alennus vähentää samalla veropohjalla kunnalle kertyvää veroa ja siten lisää muun rahoituksen tai säästöjen tarvetta. Asiakirjat eivät kuitenkaan osoita, että alennus yksin olisi aiheuttanut yt-tarpeen tai että sen peruuttaminen poistaisi henkilöstövähennysten tarpeen.

Myös palveluostot ovat suuri menoerä

Vuoden 2026 talousarvion tuloslaskelmassa henkilöstökuluja on noin 1,26 miljoonaa euroa ja palvelujen ostoja noin 1,97 miljoonaa euroa. Säästökeskustelun rajaaminen vain henkilöstöön jättäisi siis suuren osan menoista tarkastelun ulkopuolelle.

Alla ovat talousarviokirjan vertailuluvut. Vuoden 2025 sarake tarkoittaa siinä esitettyä talousarviota muutoksineen, ei vuoden 2025 toteutunutta menoa. Tuloslaskelma sisältää ulkoisia ja sisäisiä eriä.

Menoerä TA 2025 muutoksineen TA 2026 Muutos
Palvelujen ostot yhteensä 1 389 249 € 1 972 362 € +583 113 €
Rakennusten ja alueiden rakentamis- ja kunnossapitopalvelut 416 000 € 523 000 € +107 000 €
Matkustus- ja kuljetuspalvelut 118 450 € 295 250 € +176 800 €
Asiantuntijapalvelut 92 500 € 127 400 € +34 900 €
ICT-palvelut 111 000 € 128 840 € +17 840 €
Taloushallintopalvelut 126 000 € 129 000 € +3 000 €
Aineet, tarvikkeet ja tavarat 515 400 € 535 900 € +20 500 €
Avustukset yhteensä 126 300 € 187 100 € +60 800 €
Maksettavat vuokrat yhteensä 60 700 € 98 000 € +37 300 €

Taulukon viisi yksilöityä palveluostoriviä sisältyvät palvelujen ostojen yhteissummaan. Niitä ei saa laskea siihen uudelleen. Matkustus- ja kuljetuspalvelujen koko summaa ei myöskään voi nimetä päättäjien matkakuluiksi. Asiantuntijapalvelujen tilisummaa ei voi ilman erittelyä tulkita pelkiksi laki- tai konsulttikuluiksi. Talousarvio 2026, sivut 39–41.

Vuoden 2025 tilinpäätöksessä palvelujen ostot olivat jo noin 1,49 miljoonaa euroa. Siksi 42 prosentin kasvu budjettien välillä ei tarkoita, että toteutuneet palveluostot olisivat kasvaneet saman verran. Vuoden 2026 menojen lopullinen toteuma ei ole vielä tiedossa. Tilinpäätös 2025, tuloslaskelman toteutumisvertailu.

Myös kirjaustavat vaikuttavat. Talousarviossa kerrotaan, että siivouksen ja kiinteistönhoidon palkkoja on koottu omille kustannuspaikoilleen ja tarkoitus on kohdistaa niitä jälkikäteen työtuntien mukaan. Yksittäisen kustannuspaikan suuri prosenttimuutos ei sellaisenaan todista vastaavaa lisäystä kunnan kokonaismenoihin.

Kuljetuksissa taustalla on koulukyytien kallistuminen

Kuljetusmenojen kasvulle löytyy asiakirjoista konkreettinen taustatekijä. Vuoden 2025 tilinpäätöksen perusopetuksen toimintakertomus nimeää koulukuljetuskilpailutuksen ja kuljetushintojen huomattavan nousun yhdeksi talousarvion ylityksen ja lisämäärärahatarpeen syistä. Kustannuspaine oli siis havaittu jo vuonna 2025. Tilinpäätös 2025, sivu 56.

Kunnanhallitus valitsi 23. kesäkuuta 2025 koulukuljetusten tuottajat kahdeksi lukuvuodeksi. Kolmen reitin voittaneet vertailuhinnat olivat 42 750 euroa, 68 400 euroa ja 56 460,40 euroa, yhteensä noin 167 600 euroa. Hinnastoliitteessä vertailu lasketaan kilometrihinnasta ja 190 koulupäivän arvioiduista ajokilometreistä. Kyse on siten laskennallisista vuosivertailuhinnoista, ei toteutuneesta laskutuksesta eikä menojen kasvun määrästä. Hankintapäätös 23.6.2025, § 147, hinnastoliite.

Elokuussa 2025 alkaneen uuden sopimuskauden kustannukset koskevat vuotta 2026 koko vuoden ajan. Tämä antaa perustan aiempaa suuremmalle määrärahavaraukselle. Tarkastetuissa asiakirjoissa ei kuitenkaan ole laskelmaa, joka jakaisi koko 176 800 euron budjettikasvun uusien hintojen, ajomäärien, muiden kuljetusten ja mahdollisten kirjausmuutosten kesken. Koko lisäystä ei siksi voi nimetä koulukyytien hinnankorotukseksi.

Asiointiliikenteen jatkaminen ei selitä alkuperäistä budjettihyppyä: maaliskuun 2026 valmistelun mukaan siihen ei ollut varattu vuoden 2026 talousarviossa rahaa. Hallitus päätti myöhemmin kilpailuttaa noin puolentoista vuoden liikenteen lahjoitusvaroilla, enintään 6 000 eurolla. Kunnanhallitus 17.3.2026, § 63.

Kunnossapidon taustalla on korjaustarpeita – kasvun tarkka jako puuttuu

Taulukon 107 000 euron lisäys koskee koko kunnan rakennusten ja alueiden rakentamis- ja kunnossapitopalvelujen tiliä. Se ei ole pelkkä kiinteistöjen korjausbudjetti: myös alueiden hoito kuuluu tilin nimikkeeseen. Kiinteistöjen kaikkien toimintamenojen budjetti puolestaan pieneni.

Vuoden 2026 talousarvio nimeää useita korjaustarpeita. Vanhustentaloille, Pinteliin ja Kilpalaan suunnitellaan kuhunkin yhden asunnon remonttia. Virkailijatalon ja Savinotkon katot tarvitsevat uusimista ja piha-alueet muotoilua. Vanhustentaloille, Savinotkoon ja Virkailijataloon suunnitellaan huoneistokohtaisia vesimittareita. Paloasemalla tavoitteena ovat pitkän tähtäimen suunnitelman mukaiset korjaukset; koulukiinteistöllä muun muassa puukäsityöluokan uudistaminen, liikuntasalin köysien uusiminen ja viilennys. Nämä ovat asiakirjoihin kirjattuja tarpeita ja suunnitelmia, eivät todiste kaikkien töiden toteutumisesta. Talousarvio 2026, sivu 35.

Teknisen lautakunnan 13. marraskuuta 2025 käsittelemä talousarvioehdotus oli vielä keskeneräinen: pöytäkirjan mukaan siitä puuttuivat Tuuliharjun, tukiasuntojen ja terveysaseman kustannukset vuokrasopimusneuvottelujen vuoksi. Lautakuntavaiheen lukujen ja valtuuston lopullisen budjetin eroja ei siten voi tulkita suoraan uusiksi korjauspäätöksiksi. Tekninen ja ympäristölautakunta 13.11.2025, § 76.

Asiakirjat osoittavat korjaustarpeita, mutta tarkastettu aineisto ei kohdista 107 000 euron nettolisäystä hankkeittain tai kustannuspaikoittain. Myöskään siivous- ja kiinteistönhoitopalkkojen kirjausmuutos ei yksin selitä palveluostotilin kasvua. Täsmällinen vastaus edellyttää tilin 4390 budjettierittelyä vuosilta 2025 ja 2026 sekä muutosten perusteluja. Ilman sitä koko kasvua ei voi luotettavasti jakaa tiettyjen remonttien tai hintojen nousun seuraukseksi.

Kiinteistöissä ongelmana ovat myös vähenevät tulot

Kiinteistöjen vuoden 2026 toimintamenoihin budjetoitiin 683 240 euroa, hieman vähemmän kuin vuoden 2025 vertailubudjetissa. Toimintatulot kuitenkin putosivat 430 200 eurosta 327 005 euroon. Nettomenot ennen poistoja kasvoivat tämän vuoksi 77 219 euroa.

Koko kunnan vuokratuottoarvio laski noin 111 600 euroa. Tätä lukua ja kiinteistöjen edellä mainittua tulonmenetystä ei pidä laskea yhteen: ne kuvaavat osittain samaa tulopohjan heikkenemistä eri ryhmittelyissä. Talouden tasapainotus ei siten ratkea tarkastelemalla vain menojen kasvua. Talousarvio 2026, sivut 35 ja 38.

Yle kertoi elokuussa, että Tuuliharjun sulkeminen vei kunnalta vuokratuloja. Syyskuussa hyväksytty budjetointiohje nostaa esiin hyvinvointialueen lähdön, valtionosuuksien heikkenemisen, korjaustarpeet ja työttömyydenhoidon maksut. Yt-esityksessä työllisyystehtävien siirron kerrotaan aiheuttavan yli 100 000 euron lisärasitteen. Yle 28.8.2026, talousarvion laadintaohje.

Päiväkoti sitoo kassaa, mutta investointi ei ole vuosikulu

Valtuuston joulukuussa 2025 hyväksymään talousarvioon sisältyy 1,35 miljoonan euron päiväkoti-investointi. Talousarvion käsittelyssä investoinnit ja käyttötalous suunniteltiin rahoitettaviksi kassavaroilla. Hanketta perusteltiin riittämättömillä ja huonokuntoisilla nykytiloilla sekä varhaiskasvatuspaikkojen tarpeella. Valtuusto 16.12.2025, § 46.

Investointi vähentää rahavaroja, mutta sen koko hankintahintaa ei kirjata yhden vuoden toimintamenoksi. Sitä ei voi suoraan rinnastaa vuotuiseen 120 000 euron henkilöstösäästöön. Myös taseeseen kertynyt ylijäämä ja käytettävissä oleva käteinen ovat eri asioita.

Elokuun lopun seurannassa päiväkotiin oli kirjattu noin 220 100 euroa. Samassa raportissa mainitaan 70 000 euron lisälaina Luhangan vesihuollolle. Laina on rahoitustapahtuma ja takaisin saatavaksi tarkoitettu saatava, ei sellaisenaan käyttötalousmeno. Sen takaisinmaksukyky ja riski on arvioitava erikseen. Käyttötalouden seuranta 1–8/2026.

Pienempiäkin eriä arvioidaan – säästöä ei voi olettaa automaattisesti

Lokakuun 19. päivän esityslistalla lapsiperheiden tukipaketin vuoden 2027 kustannukseksi arvioidaan 26 000 euroa. Hallitukselle ehdotetaan lausunnon pyytämistä tukipaketin tarkoituksenmukaisuudesta ja ehdoista. Esitys ei vielä lakkauta tukea. Asianro 207.

Kotihoidon tuen kuntalisää puolestaan ehdotetaan jatkettavaksi 350 eurolla kuukaudessa vuoden 2027 loppuun. Päätösehdotuksessa kuntalisän kustannuspaikalle on alustavasti varattu 21 000 euroa. Valmistelutekstissä mainitaan lisäksi 30 000 euron varaus, jonka suhde tähän summaan ei käy selvästi ilmi. Lukuja ei siksi voi laskea yhteen. Jatkamista perustellaan täysillä varhaiskasvatuspaikoilla ja uuden päiväkodin valmistumisen odottamisella. Tuen poistamisen nettovaikutus riippuisi myös korvaavan hoidon kustannuksista. Asianro 208.

Joutsa–Luhanka-liikenteen optiovuosien käyttöönottoon hallitus päätti 5. lokakuuta olla osallistumatta nykyisen mallin mukaisesti. Aiemmassa valmistelussa Luhangan osuudeksi arvioitiin 8 244 euroa vuodessa. Päätöstä perusteltiin reitin ja aikataulun sopimattomuudella kunnan tarpeisiin. Se ei vielä osoita samansuuruista pysyvää nettosäästöä, koska korvaavan liikenteen ratkaisut ja kustannukset ovat erillinen kysymys. Kunnanhallitus 5.10.2026, § 197.

Elokuun toteuma oli vielä ylijäämäinen

Talousarvion alijäämää ei pidä esittää jo toteutuneena tappiona. Hallitukselle 5. lokakuuta esitellyn tammi–elokuun seurannan tulos oli noin 212 200 euroa ylijäämäinen. Koko vuoden budjetti oli samassa raportissa noin 563 100 euroa alijäämäinen.

Raportissa näkyy myös tulkintarajoja: keskuskeittiön huhti–elokuun sisäisiä kohdistuksia puuttui. Maa- ja metsätilojen nettototeuma oli noin 226 600 euroa positiivinen. Osavuoden tulosta ei näillä tiedoilla voi muuttaa sellaisenaan koko vuoden ennusteeksi eikä päätellä kaikkien tulojen toistuvan vuosittain. Yhteenveto ei myöskään erittele vuoden 2026 toteutuneita ICT-, asiantuntija- ja kuljetusostoja tilitasolla. Hallituksen käsittelemä seurantaraportti.

Mitä henkilöstöstä nyt esitetään?

Syyskuussa hyväksytty vuoden 2027 budjetointiohje tavoittelee vähintään 250 000 euron toimintamenojen vähennystä. Lokakuun yt-esityksessä kokonaisuus jakautuu 120 000 euroon henkilöstöstä ja 130 000 euroon muista toimintakuluista. Henkilöstösäästö sisältyy siis kokonaisuuteen. Päätös 14.9.2026, § 171.

Esityksen mukaan neuvottelut koskisivat noin 20 henkilötyövuotta ja vähennystarve olisi alustavasti 2–4 henkilötyövuotta. Se ei tarkoita automaattisesti yhtä montaa irtisanomista: vaihtoehtoina mainitaan myös osa-aikaistamiset, tehtävien muutokset, määräaikaisuuksien päättyminen ja eläköitymiset. Neuvottelujen ehdotettu alkamispäivä on 26. lokakuuta. Muutosneuvottelut, asianro 212.

Vuoden 2027 veroesityksessä kunnanjohtaja perustelee 5,9 prosentin säilyttämistä edelleen verokilpailulla ja veronmaksajien pitämisellä kunnassa. Veronalennuksen merkitystä arvioitaessa olennainen kysymys onkin, kuinka paljon veropolitiikan odotetuista hyödyistä on toteutunut ja miten ne vertautuvat henkilöstön, palvelujen ja muiden menojen säästöihin. Tarkastetuista asiakirjoista ei löydy laskelmaa, joka osoittaisi veronalennuksen rahoittaneen itsensä veropohjan kasvulla.

Lue myös kuntatalouden taustoista

Lähteiden ajankohdat

Juttu perustuu 18.10.2026 mennessä saatavilla olleisiin asiakirjoihin. Yle ja Keskisuomalainen uutisoivat uudesta yt-esityksestä 16.10.2026. Linkitetty Itä-Hämeen uutinen on 9.4.2024 ja käsittelee aiempia yt-neuvotteluja; sitä ei ole käytetty tämän syksyn henkilöstötoimien todisteena.

Ylen uutiset on luettu kokonaan. Keskisuomalaisesta ja Itä-Hämeestä käytettävissä olivat julkisesti näkyvät otsikko-, päiväys- ja alkuosat. Niiden suljettujen osien sisältöä ei ole oletettu.